אודות

תיאטרון קרוב נוסד בשנת 2001 על ידי השחקן, הבמאי והמחזאי ניקו ניתאי במטרה לקדם יצירה ישראלית עצמאית חוץ-ממסדית לצד פרויקטים תרבותיים וחינוכיים בקהילה, לגלות כישרונות צעירים ולתת להם בית תומך מחוץ למסגרות התיאטראות הגדולים. תיאטרון קרוב הינו מוסד תרבותי-חברתי המציע רפרטואר איכותי ומקורי הזוכה לשבחי המבקרים והקהל כאחד. הוא פועל במתכונת של קבוצת תיאטרון, בה לוקחים חלק שחקנים ותיקים לצד שחקנים ויוצרים צעירים.
תיאטרון קרוב מציג סגנון אחר של הפקות תיאטרון, השונה לחלוטין מכל מה שמוצג על במות ממוסדות, הוא מעלה אירועים תרבותיים-חברתיים, בהם המחסום בין האמן לצופה נמחק לחלוטין והקהל הופך לחלק בלתי נפרד מהאירוע; זאת על ידי שימוש בספרות עכשווית ומתחום הקלאסיקה, בחומרים מקוריים ישראליים וכן שואב את השראתו ממיטב המחזאות העולמית.
יחד עם זאת מפעיל המוסד חוגים וסדנאות המיועדים לנוער ולילדים, למבוגרים ולקשישים כאשר המטרה היא לאפשר ביטוי עצמי ומציאת דרך התמודדות עם בעיות באמצעות האמנות. אוכלוסיית הסביבה והתחנה המרכזית מורכבת מעולים חדשים, עובדים זרים ואנשים מעוטי יכולת שאינם זוכים ליהנות מהיצע תרבותי וחינוכי כלשהו.תיאטרון קרוב בניהולו של ניקו ניתאי מצליח להגשים מטרה עליונה - לקרב את אוכלוסיית הפריפריה אל מקורות התרבות העכשוויים והקלאסיים, לפתח איתם פרויקטים חינוכיים מגוונים ולהפוך את המוסד לבית חם ואוהד להמוני אנשים שלא זכו להנות ממנעמי התרבות והרווחה.
התיאטרון הוקם לראשונה בבניין בית-מרכזים בדרום ת"א, ביוני 2003 פרצה שריפה אשר כילתה את התיאטרון על כל תכולתו האמנותית והפיזית. בהמשך מיקם ניקו ניתאי את פעילות התיאטרון בתחנה המרכזית בדרום תל אביב, אתר שנראה מתאים ביותר למטרות שהציב לעצמו. 

במשכן תיאטרון קרוב שבתחנה המרכזית החדשה בתל אביב ישנם שני אולמות בהם מתקיימים למעלה מ -100 אירועים מדי שנה. כמו כן מופיע התיאטרון בערים שונות וכן בישובי פריפריה על מנת להציג בפני אוכלוסיות מגוונות.

ניקו ניתאי ניהל 20 שנה את תיאטרון הסמטה ביפו העתיקה והצגתו “הנפילה” כבר רצה למעלה מ - 40 שנה עם יותר מ-3600 הופעות בישראל ובחו"ל.
ניקו ביים למעלה מ – 50 הצגות (לאחרונה “אי הבנה”), תרגם ועיבד כ – 30 מחזות, כתב את “גן עדן טרום חובה”, “היפוכונים”, “איש הרוח הזונה והליצן”, “רחובות לאוהבים”, “פינוק מטריף”, “ל.ס דיוניסוס”, “את ואני ואשליות” ועוד ועוד.

סדנאות בתיאטרון :

בתיאטרון מתקיימות סדנאות ללימוד אומנות המשחק על מנת לאפשר חווית עמידה מול קהל, יצירת קשר עם פרטנר, התמודדות עם רגשות של: כעס, שמחה, עצב, התרגשות ואהבה. כל זאת בקבוצה אינטימית וחברותית ובאווירה מקצועית.
הסדנה מתאימה למתחילים שזהו להם הצעד הראשון במשחק, למועמדים לבתי ספר למשחק שרוצים לחזק ולשפר את היכולות שלהם, לכל מי שרוצה להעצים את הופעתו בפני קהל, לשפר תקשורת ונוכחות, ולרכוש כישורי מנהיגות תוך שימוש באומנות המשחק וכן לבעלי "מקצועות הבמה": מגע עם קהל – מורים, מנהלים, עורכי דין, אנשי שיווק ומכירות, מרצים ועוד.


פרויקטים חברתיים בתיאטרון :

לצד העשייה התרבותית, ממתקיימת עשייה חברתית ענפה ששמה לה למטרה לחזק את הקהילה תוך שימוש באמצעים אמנותיים.

קרוב ללב - חינוך לתיאטרון נוער בסיכון
– פרויקט המשלב חניכה ולימוד מקצועות הבמה (משחק, עיצוב, מוסיקה, תפעול הצגה, סדרנות, שיווק ועוד), סדנאות העצמה דרך תיאטרון וצפייה אקטיבית בהצגות איכותיות ומודרניות. המסלול מאפשר לנוער לעבור תהליך לימודי ולרכוש מיומנות מקצועית תוך נטילת חלק בפעילות השוטפת של התיאטרון לצד תהליך של קידום אישי וקבוצתי במסגרת סדנאות משחק. המסלול נותן הכשרה ומענה מעשי מחד מעצם החניכה המובנית שתעשה על ידי הצוות המקצועי של התיאטרון על פי צרכי הנוער, ומאידך הליווי בסדנאות מעניק ידע מקצועי תיאטרלי תוך חינוך לשפה תרבותית אומנותית המעושרת בצפייה בהצגות התיאטרון.  כך באופן ייחודי ומרתק משתפר הדימוי העצמי, מתגלה האמונה ביכולת ומתגשם חלום.

זהו פרויקט מוצלח באופן יוצא דופן בגלל הכבוד שרוכש הנוער בסיכון לתיאטרון קרוב על הבחירה במיקום הנוכחי ועל אומנות ללא משוא פנים ששוברת מחיצות ומאפשרת לגעת.

 

פעילות תרבותית תיאטרלית למתנדבים בקהילה – תיאטרון קרוב פועל למען העלאת המודעות לנתינה בקהילה תוך תמיכה במתנדבי הקהילה. הפעילות נעשית באמצעות יצירת שיתופי פעולה איכותיים עם המתנדבים, דרך אירועי צפייה בהצגות לצד פתיחת אחורי הקלעים של עולם התיאטרון הכוללים שיחות עם האמנים / מפגשי תיאטרון /  חשיפת הדרך המשלבת בין תרבות לנתינה בחברה.

 

תמיכה באוכלוסיות מקופחות לעשייה תיאטרלית -  תיאטרון קרוב מפנה משאבים לקידום וחיזוק קבוצות קיפוח: עולים חדשים, ילדי פליטים, נשים ועוד. הוא מעודד ותומך בתהליכי יצירה החל מהיכרות עם עולם התיאטרון מבחוץ ומבפנים ועד הבאתם לידי הצגה במסגרת רפרטואר התיאטרון.

 

חשיפת תושבי השכונה (אזור התחנה המרכזית החדשה) לתיאטרון – תיאטרון קרוב מעניק כרטיסים להצגות לתושבי הסביבה על מנת לחשוף אותם לעשייה תיאטרלית ייחודית ומהנה. המפגש בין התיאטרון לקהילה הינו מעצים לאור התגובות הנרגשות של התושבים.

 

תיאטרון קרוב הינו עמותה המוכרת לצורכי תרומות ( ע"ר 58-037-077-3)

אנחנו תמיד מחפשים שותפים למסע

 

לתחילת הדף