פסטיבל האזרח כאן 2018

 

האמונה שתרבות יכולה וצריכה לייצר שינוי חברתי הולידה את פסטיבל "האזרח כאן" בתיאטרון קרוב בתחנה המרכזית החדשה בת"א. 

מאז הקמת תיאטרון קרוב בשנת 2001 התקיים פסטיבל תיאטרון מקורי שיזם וניהל ניקו ניתאי,

בשנת 2011 הפסטיבל קיבל את צביונו למען זכויות האדם והאזרח תחת השם "האזרח כאן" בניהולה האמנותי של דורית ניתאי נאמן

ארבעה ימים של הפקות מקוריות ומרגשות, הנוגעות בזכויות אדם ואזרח שמזמן אנו לא זוכים להתנחם בהן. בואו וצפו בהתמסמסות חיינו, רגע אחר רגע, בדרך הייחודית של תיאטרון קרוב. זה קורה פעם בשנה, ויש תחושה שהפעם זה קריטי מתמיד!

שם הפסטיבל "האזרח כאן" מתכתב עם שם הסרט האזרח קיין של אורסון ולס, אך הוא איננו מגביל את עצמו רק לזכויות האזרח, אלא עוסק בזכויות האדם באשר הוא אדם. ההצגות השנה עוסקות בהיבטים שונים של זכויות האדם מול החברה ולא רק מול הרשויות שמתייגות אותו כאזרח. יש כאן התייחסות לזכות כל אישה ואיש על הגוף, על הרכוש ועל צרכי הקיום, וכן לזכות למחשבה חופשית ולזכות לנווט את מהלך החיים על פי ההשקפות, האמונות, ההעדפות ואפילו הנוחות של כל אחת וכל אחד.

"במציאות שבה אנו חיים, לפעמים קיים הצורך לעצור, להתבונן, לקחת נשימה עמוקה ולהיזכר בעניין בסיסי ובעל השפעה גדולה על חיי היומיום שלנו במרחב הפרטי, המשפחתי והציבורי- זכויות האזרח. זוהי הזדמנות להזכיר לעצמנו שזכויות אלה שייכות לנו – ושאם באמת ובתמים נאמין בכך – הן יוכלו להתממש ולקבל את תשומת הלב הראויה להן"  מסבירה דורית ניתאי-נאמן המנהלת האומנותית של הפסטיבל.


בין ההצגות

 

48 שעות בקיבוץ  בעקבות חזרתם לבית ילדותו של יוני בקיבוץ, מתגלה מחלת נפש מהעבר המערערת את כל עולמם של יוני ונעמה– זוג צעיר בתחילת דרכם. הנאלצים להתמודד עם השלכות חדשות על עתידם.

מאת: לירון לוי ויואב איתמר / בימוי: לירון לוי

 

תלונה 001 אישה אמיצה אחת מחליטה להילחם בתרבות האונס וההטרדות המיניות ולייצר מקום עבודה בו נשים ירגישו בטוחות סוף סוף, אבל מה קורה כשהגולם קם על יוצרו? מי הופך להיות המוטרד האמיתי? סאטירה פרועה, מצחיקה, מרירה ומתוקה

מאת: עידן גילת / בימוי: אנה מינייב

 

אין קצה חוט זה סיפור על אחד שהקים קול צעקה, ויתר על כוחה של השתיקה בלילה אחד שבו שוטר תנועה מסור אמר לו אתה עצור. הסיפור עוקב אחר התרחשות מאורעות שאיבדו פרופורציות על מלחמת האדם הקטן מול המערכת הגדולה.

מאת ובבימוי: אלעד קונפינו

 

מישהו מסתובב בחוץ בעקבות חזרתה של דמות גברית מסתורית מן העבר מתערערת שיגרת חייהן של אם ובתה. העבר ניצב בפתח ומאיים לחשוף את פרטים מעולמה המפוקפק של האם. דרמה מרגשת על גורלן של שתי נשים בעולם של גברים.

מאת: איציק אלוני / בימוי: קיריל לבמן

 

אשת לוט המלוחה – תיאטרון קריאה. סיפורה התנכי של אשת לוט מקבל תפנית עלילתית הומוריסטית וביקורתית נוכח העובדות ההיסטוריות. לוט, אשתו, בנותיהן, אלוהים ושאר הדמויות התנכיות מאמתות אותנו עם שאלות כמו איפה החטא ואיפה הצדק, האם קיים חטא שהוא מוצדק?

מאת ובבימוי: ניקו ניתאי

 

המדידן - מחזה קריאה. כשטראומת ילדות הופכת מאפיזודה חולפת לדרך קבע בנפשו של אדם, הוא מוצא את נחמתו עמוק בתוך חייהם של אחרים. זו היא הצצה לתוך עולמו של מציצן שאיבד יכולת שליטה על חייו.

מאת ובבימוי: דן וולמן


תמונות מהחיים -  
תיאטרון קהילתי. מופע יצירתי המשלב משחק, שירה וריקוד על קטעים מהחיים פרי דמיונם של קבוצת אנשים מיוחדים. 

משחק וכתיבה: קבוצת מועדון גורדון, בת ים / בימוי: שרון שלומי נעים 


חדשות אחרונות  - הצגת אנסמבל תיאטרון קרוב. למערכת של עיתון כושל שעסוק בעיקר בשערוריות קטנות מתגנב בטעות מאמר אקדמאי שגורר אחריו אי-הבנות קומיות רבות שבהן מעורבים בעל הון, פוליטיקאי מושחת, מרצה להיסטוריה וסטודנטית צעירה. קומדיה קלאסית עם השלכות אקטואליות.

מאת: מיכאל סבסטיאן / בימוי: ניקו ניתאי

 

בנוסף:

  • אירועי חוצות שיעמידו במרכז יצירה מקומית של אוכלוסיות מודרות.
  • אמנות עכשווית - תערוכה של האמנים אריקה לינור קוצ'וק, צבי פדלמן ובר פדלמן
  • כמו בשנים קודמות גם השנה נעניק את פרס האמן כאן לאמן המקדיש את יצירתו ופועלו לחברה.

 
לוח אירועים:


רביעי 28/11

19:30 אירוע פתיחת הפסטיבל - המגילה

20:00  אין קצה חוט

21:00 מופע חוצות– TLV IP kids crew

21:30 48 שעות בקיבוץ


חמישי 29/11

18:30תמונות מהחיים – תיאטרון קהילתי

19:30 אירוע פתיחת הפסטיבל - המגילה

20:00 תלונה 001

21:00מופע חוצות - החברים של דריו

21:30 המדידן – קריאה מבוימת

 

שישי 30/11

12:30 אשת לוט המלוחה – קריאה מבוימת

13:30 מופע חוצות– TLV IP kids crew

14:00 מישהו מסתובב בחוץ

שבת 1/12

20:00 מופע חוצות - החברים של דריו

20:30 חדשות אחרונות – הצגת אנסמבל תיאטרון קרוב

21:30 פרס האמן כאן והרמת כוסית סיום פסטיבל
 

לתחילת הדף