פסטיבל האזרח כאן 

 

האמונה שתרבות יכולה וצריכה לייצר שינוי חברתי הולידה את פסטיבל "האזרח כאן" בתיאטרון קרוב בתחנה המרכזית החדשה בת"א. 

מאז הקמת תיאטרון קרוב בשנת 2001 התקיים פסטיבל תיאטרון מקורי שיזם וניהל ניקו ניתאי,

בשנת 2011 הפסטיבל קיבל את צביונו למען זכויות האדם והאזרח תחת השם "האזרח כאן" בניהולה האמנותי של דורית ניתאי נאמן

ארבעה ימים של הפקות מקוריות ומרגשות, הנוגעות בזכויות אדם ואזרח שמזמן אנו לא זוכים להתנחם בהן. בואו וצפו בהתמסמסות חיינו, רגע אחר רגע, בדרך הייחודית של תיאטרון קרוב. זה קורה פעם בשנה, ויש תחושה שהפעם זה קריטי מתמיד!

שם הפסטיבל "האזרח כאן" מתכתב עם שם הסרט האזרח קיין של אורסון ולס, אך הוא איננו מגביל את עצמו רק לזכויות האזרח, אלא עוסק בזכויות האדם באשר הוא אדם. ההצגות השנה עוסקות בהיבטים שונים של זכויות האדם מול החברה ולא רק מול הרשויות שמתייגות אותו כאזרח. יש כאן התייחסות לזכות כל אישה ואיש על הגוף, על הרכוש ועל צרכי הקיום, וכן לזכות למחשבה חופשית ולזכות לנווט את מהלך החיים על פי ההשקפות, האמונות, ההעדפות ואפילו הנוחות של כל אחת וכל אחד.

"במציאות שבה אנו חיים, לפעמים קיים הצורך לעצור, להתבונן, לקחת נשימה עמוקה ולהיזכר בעניין בסיסי ובעל השפעה גדולה על חיי היומיום שלנו במרחב הפרטי, המשפחתי והציבורי- זכויות האזרח. זוהי הזדמנות להזכיר לעצמנו שזכויות אלה שייכות לנו – ושאם באמת ובתמים נאמין בכך – הן יוכלו להתממש ולקבל את תשומת הלב הראויה להן"  מסבירה דורית ניתאי-נאמן המנהלת האומנותית של הפסטיבל.
 

לתחילת הדף